Martin Bořuta – člen zlatého teamu

Připravili jsme pro Vás krátký rozhovor.

Jak dlouho se věnujete řezbářství?
První jsem začal řezat jen pilou a po roce jsem začal i dláty. Řezbě motorovou pilu se tedy věnuji od roku 2010. Nyní je vyřezávání mým koníčkem a prací.

Jaká je Vaše oblíbená pila?
Má oblíbená pila je ECHO CS-501SX  a CS-281 WES kvůli výkonu, malým vibracím a váze při dokončování sochy.

Co považujete za svou nejlepší práci?
Za svou nejlepší práci považuji Betlém v životní velikosti, kde postavy jsou vyřezány z jednoho kusu kmene. Svatou rodinu jsem vyřezal ve 20 letech (v roce 2015)a nyní každým rokem doplňuji jednu figuru. Ale čas a odstup vždy ukáže nedokonalosti na soše a tak jsem rád, když chyby uvidím sám a myslím, že to mě taky nejvíce učí a posunuje kupředu.

Co jste se naučil od řezbářství?
Toto řemeslo mě stále učí poznávat a lépe „číst“ vlastnosti dřevin. Naučilo mě lépe vnímat věci kolem mě a přenášet své nápady nejen na papír, ale i do takto tvárného materiálu.

Dáváte přednost řezbě, jako jsou sympózia nebo komerční řezbě?
Přednost dávám komerční řezbě, protože mě živí.  Sympózia jsou taky hodně důležité a přínosné, protože mám možnost si s kolegy povykládat o řezbě a nahlédnout na nové vybavení a pomůcky.

Jak se vyrovnáváte s konkurencí?
Konkurence je potřebná. Nebýt konkurence, tak se není kam posouvat. Vím o ní, ale moc ji nevnímám. (Tento postoj mě naučil minulý koníček, protože jen tak se dostanete nahoru – downhill a závody na kolech. Jedete si svoje.

Už jste někdy změnil připravený námět díla, potom co jste začal s řezbářskou prací?
Ano změnil a ne jednou. Stalo, že v kmenu byl zárost, zavalené trhliny, hřebíky, kramle, kameny atd…, a proto jsem musel částečně změnit kompozici.

Kde berete náměty na řezání?
S náměty či představou na řezání přichází většinou zákazník. Nebo si náměty vymyslím sám, někdy se inspiruji v přírodě, fotkami, na internetu….

Už jste někdy měl chuť svou rozdělanou práci vyhodit a začít znovu?

Ano takové chvilky byly. Když se nedaří tak vím, že je lepší od sochy odejít a když netlačí termín, tak se k ní vrátit až za dva dny, nebo i později. Pak udělám pár řezů a hned se to ukáže, jinak bych u toho strávil více času a pokazil bych to možná ještě víc.

Jakou nejpodivnější situaci ve spojení s řezbářstvím jste zažil?
Když máte už krásně posazenou hlavu po nahrubování pilou a během dodělávání obličeje dláty se objeví kaz či tmavý záběh třeba přes oko “a není kam uhnout“.

Jak dlouho jste řezal bez zastavení?
Běžně řežu 9-11h denně jak kdy. Ale někdy mě to tak vtáhne, protože se začne dařit, že se vracím do dílny i “po práci“ a řežu i do noci. V té době se mě to baví nejvíce, Pustím si oblíbenou hudbu a dělám. Ale nevydržíte v takovém tempu dlouho.

Nezkoušel jste i jiný materiál než dřevo?
Zkoušel jsem si modelovat sochu z hlíny jako vzor, ale je to úplně opačný postup. Chtěl bych vyzkoušet kámen, jsem si vědomý, že by to byl zdlouhavější postup a každá práce má svoje, ale láká mě ta hmota.

Je pro Vás řezbářství prací nebo zábavou?
Jak sem se již zmínil, je to i má práce.

Jaký je Vaše největší a nejmenší dílo?
Nejvyšší socha měla 3,60m z dubu a nejmenší byl Ježíšek do betléma velký maximálně tři centimetry.

Proč používáte motorové pily značky ECHO?
Dobrá ergonomie a u menších pil hlavně dobrý výkon vůči váze a také malé vibrace na špičce.

Jakou pilu byste doporučil pro někoho, kdo právě začíná s uměleckou řezbou motorovou pilou?
Jednoznačně ECHO CS-281WES na konečné “kreslení“ a CS-501SX na menší hrubování.

Webové stránky: http://www.rezbarstvimartinboruta.cz/