RADEK SMEJKAL – Člen zlatého teamu

Radek Smejkal je řezbářem, jenž podlehl své vášni a nyní patří ke špičce ve svém oboru. Ke své tvorbě používá především motorové pily a je s podivem, jakých precizních detailů je schopen dosáhnout.
Radek Smejkal

Připravili jsme pro Vás krátký rozhovor:

Jak dlouho se věnujete řezbářství?
Můj první řezbářský pokus byla v roce 2007 právě řezba motorovou pilou, pak jsem se věnoval více klasické řezbě dláty a od roku 2011 se již věnuji převážně řezbě motorovou pilou.

Jaká je Vaše oblíbená pila?
Pro svou práci rád požívám pilu ECHO CS-270 WES. Jedná se o perfektní nástroj především svou vahou a výkonem.

Co považujete za svou nejlepší práci?
Zde bych to rozdělil na dvě otázky. Jako své nejlepší řezby dlátem považuji své obrazy a jako svou nejlepší práci pilou považuji zahradní nábytek pro mého stálého kliena na chatu u přehrady Orlík.

Co jste se naučil od řezbářství?
Vnímat tvary – třetí rozměr všech věcí kolem sebe.

Dáváte přednost prezentační řezbě jako jsou sympósya nebo komerční řezbě?
Komerční řezba mne pomáhá se uživit a sympósya jsou zábavou a řezbářskou show.
Proto se to snažím spíše vyvažovat.

Lavice

Jak se vyrovnáváte s konkurencí?
S konkurencí se dá bojovat jen tak, že budete zkrátka lepší. Zde si to lidé pletou a v řadě případů s ní bojují cenou, ale to je z mého pohledu špatná cesta. Nic co je nejlevnější nemůže být kvalitní. Proto mně jde vždy o kvalitu a to platí jak o mé práci tak i o nástrojích a pilách, které používám.

Už jste někdy změnil připravený námět díla, potom co jste začal s řezbářskou prácí?
Ale ano, dřevo, živý materiál a má v sobě spoustu skrytých nedostatků se kterými se musíte aktuálně vypořádat. Konec konců leckdy až při práci samotné mne napadají i jiná či nová řešení.

Kde berete řezbářské nápady?
Většina mých prací je odrazem představy zákazníků, jinak se jedná o mé nápady, které jsou i v mnoha případech inspirovány pracemi od jiných řezbářů.

Už jste někdy měl chuť svou rozdělanou práci vyhodit a začít znovu?
To není nic neobvyklého :-) Naposledy jsem řezal poštovní schránku s orlem a po několika hodinách zachraňování prvních špatných řezů jsem sochu zkrátil a začal znovu. Nepustil bych svou práci dál, pokud bych sní nebyl spokojen.

Jakou nejpodivnější situaci ve spojení řezbářstvím jste zažil?
To bylo už dávno. Jeden zákazník si dal vyřezat hlavu koně a neměl žádné upřesňující zadávání zakázky. Když jsem hlavu vyřezal, tak pronesl, že by chtěl, aby se podobal jeho koni :-). Tak jsem ho požádal ať mi dodá fotografie svého koně a on mi poslal fotku na které byli dva koně na pastvině a ještě z dálky. Dorazil mne tehdy text, který tuto fotografii doprovázel: “ Ten kůň vlevo” :-)))))

Jak dlouho jste řezal bez zastavení?
Těžko říci, neměřím si to, ale často se mi stává, že mne práce natolik vtáhne do děje, že nepotřebuji jíst a ani pít a vše co mne od práce odvádí mne neskutečně rozčiluje. Proto když řežu, tak ani mobily neberu. Takže dokážu řezat i celý den – cca 10 hodin.

Asia

Nezkoušel jste i jiný materiál než dřevo?
V podstatě ne. Tedy pokud nepočítám několik málo prací s hlínou, kdy jsem si připravoval předlohu. Ale láká mne hlína, myslím jako sochařina a řezba do ledu. Nicméně poslední zimy nebyly příliš nakloněny pro tento druh tvorby.

Je pro Vás řezbařství prací nebo zábavou?
Jednoznačně zábavou a to si velice pozorně chráním. Neřežu každý den a neberu všechny zakázky. Nicméně když už jsem po patnácté řezal vodníka, tak jsem to už pociťoval jako práci.

Jaký je Vaše největší a nejmenší dílo?
Největší: jednoznačně zahradní nábytek pro jednoho klienta na jeho chatu u přehrady Orlík. Celkem se to skládá z osmi řezeb a tří reliéfů.
Nejmenší: pokud myslíte motorovou pilou, tak to bude asi sýček.

Jaká je váše oblíbená motorová pila?
Jednoznačné CS-270WES, dnes poslední model CS-281 WES.
Mám jich hned šest a na každé mám jinou lištu. Baví mne na ní její neuvěřitelná váha 3,1 kg / výkon. Velice lehce jde do otáček, lehce se ovládá, je dobře vyvážená a spolehlivá. Zkrátka je senzační.

roč používáte motorové pily značky ECHO?
Jsem spotřebitel co potřebuje kvalitní a spolehlivé pily pro svou práci. Tuto kvalitu jsem objevil právě v pilách značky Echo. Navíc cena oproti konkurenčním značkám je daleko zajímavější. Echo totiž vyrábí pouze jen jednu kvalitu a to jen profesionální, navíc mají nejlepší (nejdelší) záruky. Pily mají nízkou spotřebu a pracují bez problémů a závad. První pilu ECHO CS-270WES jsem si pořídil ještě v Německu v roce 2009, protože u nás se ještě neprodávaly a stále pracuje bez jakýchkoli závad a problémů dodnes.

Jakou pilu byste doporučil pro někoho kdo právě začíná s uměleckou řezbou motorovou pilou?
Doporučil bych mu dvě až tři pily. To podle toho jak velké sochy chce dělat. V každém případě pilu CS-281 WES s carvingovou lištou, pak CS-360 WES se základní lištou na počáteční a hrubovací práce a v případě, že by se chtěl pouštět do větších soch, tak CS-501 SX nebo CS-620SX.

Krmítko

Více podrobností o panu Smejkalovi si můžete přečíst na smejkalradek.cz.